Перейти до вмісту

Альцгеймера – фізична реабілітація

Вправи для пацієнтів з хворобою Альцгеймера

Хвороба Альцгеймера є поширеним захворюванням, що вражає людей похилого віку. Його симптоми можуть поступово погіршуватися та призводити до дедалі більшої кількості проблем у повсякденному житті. Важливим елементом терапії для пацієнтів із хворобою Альцгеймера є фізичні вправи. Які їхні переваги? Що повинен пам’ятати опікун, щоб допомогти літній людині, яка бореться з цим?

Користування фізичних вправ для пацієнтів з хворобою Альцгеймера

Хоча це захворювання невиліковне, реабілітолог може допомогти послабити його розвиток. Легкі форми активності допоможуть полегшити супутні нездужання, покращити концентрацію уваги, якість сну та самопочуття. Вони також допоможуть вам підтримувати щоденну фізичну форму.

Люди, які страждають від хвороби Альцгеймера, особи, серед іншого, порушення пам’яті та орієнтації, а також недоумство. Вони можуть відчувати страх навіть у тих місцях, де раніше їм було комфортно. Саме тому важливо створити для них спокійні, комфортні умови. В ідеалі вправи слід виконувати удвох, на свіжому повітрі або у знайомій обстановці, де підопічний не відчуває жодної напруги.

Під час занять для пацієнтів із хворобою Альцгеймера також варто слухати музику, яка подобається хворому. Це дозволить йому розслабитися та зменшити перепади настрою чи дратівливість, які є звичайними симптомами захворювання.

Підбірка вправ для пацієнтів із хворобою Альцгеймера

При виборі фізичних вправ для людей з деменцією, як фізичною, так і психічною, слід враховувати кілька факторів. Іноді рухливість літньої людини, особливо якщо вона бореться з такою недугою, дуже обмежена. При виборі вправ для хворих на Альцгеймер варто враховувати, які форми будуть найбільш підходящими.

Вони повинні бути адаптовані до його стану здоров’я та фази захворювання. У разі фізичних вправ найбільшу користь принесуть легкі, але регулярно виконуються вправи, які триватимуть не менше 90 хвилин на тиждень. Розумові вправи слід виконувати якнайчастіше з урахуванням самопочуття пацієнта. Дуже важливо, щоб він не ставився до завдань як неприємного обов’язку, тому старшого не можна змушувати їх виконувати.

Що ви повинні пам’ятати?

Незалежно від їхньої форми, вправи для пацієнтів із хворобою Альцгеймера повинні проводитися безпечним чином. Вони вимагають від няні не лише базових знань, а й терпіння, підтримки та постійного, уважного спостереження за поведінкою старшого.

Важливо подбати про його душевний комфорт. Впровадження будь-якої діяльності можливе лише тоді, коли ваші контакти досить близькі та засновані на довірі. Тому не засмучуйтесь, якщо підопічний не з ентузіазмом відгукнеться на ваші пропозиції. Пам’ятайте, що це потребує часу. Так що наберіться терпіння і виявите привітність, пам’ятаючи про те, що небажання і навіть агресія старшого – це скоріше симптоми хвороби, а не негативні почуття до вас.

Вправи для пацієнтів із хворобою Альцгеймера – фізична активність

Найпопулярнішим і абсолютно безпечним видом діяльності є ходьба. Проведення часу поза будинком, якщо дозволяє погода – відмінний варіант, який також покращить загальне функціонування організму. Няня може вибирати дистанції, які її підопічному легко долати. Якщо він виявляє ознаки втоми, варто дати хвилинку відпочинку.

Які ще заняття ви можете вибрати? Якщо стадія захворювання дозволяє, можна спробувати аеробні навантаження, що забезпечують насичення організму киснем, такі як скандинавська ходьба, плавання або йога.

У будь-якому випадку вправи мають бути простими, виконуватися у повільному темпі. У деяких випадках ідеальна спеціальна гімнастика, заснована на контакті з реабілітологами, який спрямовує літню людину та співпрацює з нею.

Якщо підопічний не може більше займатися, ви можете активувати його, допомагаючи по господарству або працюючи в саду (або доглядаючи рослини на балконі). З метою безпеки краще не залучати до приготування їжі літню людину. Також можна робити спокійну гімнастику, розтяжку, вправи на передачу м’яча і т.д. Найголовніше, що під час вправ старший має можливість розвивати координацію тіла, рівновагу та концентрацію.

Вправи для хворих на хворобу Альцгеймера – розумова діяльність

Не менш важливою для людей похилого віку з хворобою Альцгеймера є розумова діяльність. Багато фізичних вправ також задіють розум, тому їх можна комбінувати. Хороший приклад – допомога в домашніх справах – сортування речей або складання одягу за кольором, підбір пар шкарпеток. Ви можете досягти аналогічного ефекту з іграми, які полягають у зіставленні однакових карт або їх розташування відповідно до певної категорії.

Так само тренуйте пам’ять вашого старшого. Запропонуйте йому назвати предмети, які він використовує, назвати одяг, який він носить, або назвати інгредієнти для обіду чи сніданку.

Підбираючи розумові вправи для підопічного з хворобою

Альцгеймера, постарайтеся стимулювати його когнітивні функції. Заспокоїтися та розслабитися допомагають, наприклад, ребуси, логічні завдання (тільки на ранніх стадіях хвороби), карткові та настільні ігри та навіть розмальовки.

Використовуйте будь-яку можливість бути активним. Готуйте разом ялинкові прикраси, прикрашайте квартиру, створюйте невеликі витвори мистецтва. Такі заняття значно покращують пам’ять та концентрацію. До речі, переконайтеся, що хворий знає, який сьогодні день тижня та місяць, який зараз місяць чи рік. У міру прогресування хвороби змінюйте або викреслюйте дні в календарі разом з людиною, яку ви доглядаєте.

Відмінний спосіб провести час та потренувати пізнавальні функції – регулярно переглядати фотоальбом, розповідаючи історії про людей, які є на фотографіях. На пізніших стадіях хвороби попросіть старшого назвати людей, яких він бачить. Можливо, він також зможе вказати на спорідненість між окремими членами сім’ї.

Хвороба Альцгеймера та соціальна активність

Дослідження показують, що соціальні контакти мають значний вплив на гальмування прогресування хвороби Альцгеймера. Тому, по можливості, важливо забезпечити підопічного контактами з близькими людьми. Це можуть бути члени сім’ї або друзі, а якщо такі контакти неможливі, варто пошукати в районі групи, до яких може приєднатися старший.

Можливо, поблизу є група підтримки хворі на хворобу Альцгеймера або самотні люди, які шукають спілкування. Спільні прогулянки, ігри або вправи допоможуть знизити ізоляцію та дати підопічному відчути себе потрібним та підтримуваним.

Важливо заохочувати людей похилого віку до спілкування. У міру прогресування хвороби він може свідомо уникати контакту, почуваючи себе невпевнено чи соромлячись симптомів. Тут роль няньки надзвичайно важлива. Повідомте близьким та оточуючим людям про хвороби та страхи, з якими вони борються. Заохочуйте їх виявляти до нього турботу та доброту. Якщо все-таки старший не хоче спілкуватися, не примушуйте його до них. Обмежте його контакти лише з людьми, з якими він почувається у безпеці.

Спеціалізований будинок для людей похилого віку та людей з обмеженими можливостями у Львові – ЗАТИШОК

НАШІ ПОСЛУГИ

  • Догляд за лежачими хворими.
  • Реабілітація після інсульту та травми головного мозку.
  • Догляд за людьми з хворобою Альцгеймера.
  • Догляд за людьми похилого віку.
  • Догляд за людьми з деменцією.
  • Цілодобовий догляд – допомога у пересуванні, одяганні, харчуванні, прогулянках, побутових заходах.
  • Догляд за людьми похилого віку з цукровим діабетом.
  • Догляд за пацієнтами з переломом шийки стегна.
  • Реабілітація після інсульту та інфаркту.
  • Реабілітація після перелому шийки стегна.
  • Послуги трансферу по Львову та області.
  • Міжнародне медичне перевезення.

uarenamed@gmail.com – для клієнтів

+380674504454

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.Обов’язкові поля позначені *

Будинок престарілих «Затишок»

м. Львів, вул. Зелена, 208

Залиште заявку

Залиште свій номер телефону і ми зв’яжемося з Вами найближчим часом.