Перейти до вмісту

Догляд за хворим на хворобу Паркінсона

Хвороба Паркінсона – все, що вам потрібно знати

Хвороба Паркінсона відноситься до групи нейродегенеративних захворювань. Це означає, що у його розвитку ушкоджуються нейрони мозку. Найчастіше його діагностують у віці близько 58 років, і його розвиток може тривати роки. Хоча це невиліковно, раннє виявлення хвороби уповільнює її розвиток.

Хвороба Паркінсона – що це таке і звідки береться?

Основним будівельним матеріалом нервової системи є нейрони. Через війну хвороби Паркінсона пошкоджуються і зникають дофаминергические клітини, тобто. нейрони, що виробляють дофамін. Це важливий нейротрансмітер, відповідальний за передачу сигналів між чорною субстанцією та смугастим тілом у передньому мозку. Це впливає, зокрема, на координацію рухів, артеріальний тиск, а також на секрецію гормонів або емоційні процеси.

Втрата нервових клітин необоротна і прогресує. Внаслідок цього процесу хворий втрачає здатність підтримувати належний м’язовий тонус, зберігати правильну поставу або виконувати автоматичні рухи, які не потребують концентрації на них уваги.

Досі невідомо, що є безпосередньою причиною хвороби Паркінсона. Захворювання найчастіше вражає чоловіків старше 60 років. Необхідно пам’ятати, що часто на момент постановки діагнозу вже зруйновано 50-60% нейронів. Ризик розвитку захворювання також збільшується за наявності в сім’ї анамнезу захворювання.

Лікування хвороби Паркінсона

Люди із хворобою Паркінсона можуть нормально функціонувати на ранніх стадіях захворювання. Але потрібне медикаментозне лікування у поєднанні з реабілітацією.

У стадії, що далеко зайшла, пацієнту важко самостійно пересуватися і потрібен постійний догляд. Це супроводжується стійким тремором у руці чи нозі, а ригідність м’язів призводить до болів у кінцівках та дискомфорту під час руху.

Розрізняють чотири стадії хвороби Паркінсона:

  • Доклінічна фаза. На цьому етапі можуть виникнути запори та порушення сну, а також депресія.
  • Рухові розлади. Відзначається тремтіння рук чи рефлекс тертя пальців друг про друга. Характерна цієї стадії також брадикинезия, т. е. дуже повільне виконання всіх рухів. Уповільнення проявляється у уповільнення руху, а й у уповільненні промови, утрудненні проковтування їжі і проблеми з початком руху. Симптоми супроводжуються ригідністю м’язів та порушенням постави.
  • Психічні розлади. У хворого можуть розвинутись психічні розлади. Найчастіше це депресія, тривожність, панічні атаки або фобії, що поглиблюються, а також обсесивно – компульсивний розлад. Зорові, слухові чи нюхові галюцинації виникають у 40% хворих. У хворих на цій стадії виникають труднощі зі збереженням концентрації уваги, з пам’яттю та абстрактним мисленням.
  • Ускладнення. Наслідком хвороби Паркінсона може бути порушення роботи багатьох органів. Виникають ускладнення, пов’язані з вегетативною дисфункцією, тобто. свідомо неконтрольовані. Це призводить до нетримання сечі або утрудненої дефекації. Також можуть бути перепади артеріального тиску, порушення сну вночі та надмірна денна сонливість.
  • Симптоми хвороби Паркінсона

    Незважаючи на те, що захворювання невиліковне, дуже важливо виявити його на ранній стадії, що дозволить пацієнтові нормально функціонувати завдяки правильно підібраному лікуванню. На жаль, ранні симптоми цього стану можуть ввести в оману і часто пов’язані з літнім віком.

    До них належать:

    • порушення сну та настрої,
    • слабкість,
    • втома,
    • втрата нюху.

    Тільки при погіршенні симптомів діагностика захворювання спрощується. Хворих супроводжують:

    • порушення балансу,
    • проблеми з виконанням простих дій
      повільний рух
    • нахил тулуба вперед,
    • важко вставати,
    • характерний тремор рук.

    Лікування хвороби Паркінсона

    Фармакологічне лікування, відповідна реабілітація та спосіб життя хворого впливають на гальмування прогресування цього захворювання. Існують також нейрохірургічні процедури, які виконуються за неефективності медикаментозної терапії.

    Проривом у боротьбі із хворобою Паркінсона стала L-ДОФА – попередник, з якого виробляється дофамін. Він долає гематоенцефалічний бар’єр і перетворюється на дофамін у дофамінергічних нейронах головного мозку. Інший спосіб лікування полягає у придушенні розпаду дофаміну, що вивільняється нейроном, шляхом інгібування ферментів СОМТ або МАО-В. У фармакологічній терапії також використовуються речовини, що імітують дію дофаміну. Передбачається, що вони стимулюють дофамінові рецептори на нейронах головного мозку.

    Догляд за хворим на хворобу Паркінсона в будинку для людей похилого віку

    При догляді за людиною із хворобою Паркінсона важливо розуміти природу захворювання. Варто розвивати свої знання та залишатися на зв’язку зі своїм лікарем або медичним працівником.

    Що ви повинні пам’ятати? Насамперед тим, що у перших стадіях розвитку захворювання дозволяє нормально функціонувати. Варто умовити підопічного вести активний спосіб життя: знайомитися з оточуючими, розвивати хобі, займатися спортом. Лікарі рекомендують ходьбу, плавання, танці, які зменшать м’язовий біль, покращать рухову активність, кровопостачання мозку, пам’ять та настрій.

    Принципи харчування

    Спеціальної дієти для людей з хворобою Паркінсона не існує – слід дотримуватися основних правил харчування для людей похилого віку.

    При догляді за людиною з хворобою Паркінсона слід звертати увагу на порушення ковтання та втрату нюху. Результатом може бути занадто мало їжі або навіть недоїдання. При приготуванні їжі переконайтеся, що вона ситна, калорійна та візуально приваблива. Уникайте страв, які потребують розрізання.

    Продукти повинні бути з високим вмістом клітковини, необроблені. Важливо пити багато рідини, а також пити каву, що має захисний ефект.

    Безпека пацієнта

    Також подбайте про безпеку та комфорт палати. Це вплине на його настрій та полегшить боротьбу з прогресуючими симптомами. Як це зробити? Над усе:

    • зменшити ризик падінь – подбайте про безпечний простір у квартирі, а під час прогулянок підставляйте підопічному плече, звертайте увагу на бордюри, що лежать на дорозі гілки тощо;
    • уникати низьких температур, а в зимовий час перед виходом з будинку підопічного правильно одягати – дуже низька температура може посилити озноб;
    • приготуйте теплу ванну, яка розслабить м’язи та зменшить їх болючість – такі сеанси особливо рекомендуються ввечері, перед сном;
    • стежте за дозами ліків та часом їх прийому – введення ліків перед встанням полегшить хворому встання з ліжка.

    Дуже важливо у догляді за людиною з хворобою Паркінсона уникати стресових ситуацій. Будьте терплячими і постарайтеся захистити підопічного від ситуацій, які потенційно можуть підвищити рівень стресу. Повідомте про цей факт родичам старшого. Заохочуйте їх відвідування, які дозволять підопічному вести нормальний спосіб життя.

    Спеціалізований будинок для людей похилого віку та людей з обмеженими можливостями у Львові – ЗАТИШОК

    НАШІ ПОСЛУГИ

    • Догляд за лежачими хворими.
    • Реабілітація після інсульту та травми головного мозку.
    • Догляд за людьми з хворобою Альцгеймера.
    • Догляд за людьми похилого віку.
    • Догляд за людьми з деменцією.
    • Цілодобовий догляд – допомога у пересуванні, одяганні, харчуванні, прогулянках, побутових заходах.
    • Догляд за людьми похилого віку з цукровим діабетом.
    • Догляд за пацієнтами з переломом шийки стегна.
    • Реабілітація після інсульту та інфаркту.
    • Реабілітація після перелому шийки стегна.
    • Послуги трансферу по Львову та області.
    • Міжнародне медичне перевезення.

    uarenamed@gmail.com – для клієнтів

    +380674504454

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.Обов’язкові поля позначені *

Будинок престарілих «Затишок»

м. Львів, вул. Зелена, 208

Залиште заявку

Залиште свій номер телефону і ми зв’яжемося з Вами найближчим часом.