Перейти до вмісту

Догляд за людиною з хворобою Паркінсона

Які типові симптоми хвороби Паркінсона? Хвороба Паркінсона – догляд за хворим

Як правильно облаштувати квартиру хворої людини?
Чим характеризується хвороба Паркінсона? Які симптоми у пацієнтів? Як правильно доглядати хворого? Як підготувати житло хворого, щоб він почував себе в ньому комфортно?

Хвороба Паркінсона — прогресуюче захворювання центральної нервової системи, що супроводжується втратою дофамінергічних клітин головного мозку. Причина поки що не відома. Це дуже поширене дегенеративне захворювання, яке зазвичай проявляється після 50-60 років, але можуть хворіти і молодші люди. З віком (після 65 років) ризик розвитку захворювання збільшується та становить 1,5%. Найбільш поширеними симптомами є скутість, млявість, тремор та порушення ходи. Прогресування захворювання призводить до рухової інвалідності, зокрема порушення точної діяльності. Тому багатьом хворим на пізніх стадіях потрібний постійний догляд. Правильний догляд за пацієнтом із хворобою Паркінсона дуже важливий.

Оскільки причина захворювання невідома, ефективного лікування не існує. Тому лікування полягає у полегшенні симптомів та уповільненні прогресування процесу дегенерації нервових клітин.

Які типові симптоми хвороби Паркінсона?

До характерних симптомів захворювання належать: уповільненість рухів (так звана брадикінезія), тремор, ригідність м’язів та постуральна нестійкість. Початок захворювання односторонній, асиметричний. Ця асиметрія зберігається протягом усього життя, навіть якщо симптоми двосторонні.

Головний симптом, тобто уповільненість рухів, полягає у уповільненні виконання всіх видів діяльності. Є проблема з початком руху та з його прискоренням. Тремор є тремор спокою, т. е. тремтіння кінцівок в нерухомому стані, а пізній стадії хвороби і під час руху. Ригідність м’язів зазвичай вражає кінцівки, а також тулуб, шию та обличчя. Наслідком цього симптому є характерна для цього захворювання сутулість. Постуральна нестабільність – це труднощі у підтримці рівноваги, що призводять до падінь. До інших симптомів хвороби Паркінсона належать: порушення мови, погіршення пам’яті, уповільнене мислення, зміни настрою, апатія, вегетативні симптоми (наприклад, порушення фізіологічного контролю та ін.).

Хвороба Паркінсона – догляд за хворим

Діагноз хвороби Паркінсона часто є шоком для пацієнта та його сім’ї. Хворі та їхні родичі бояться старезності, до якої це призводить. Надзвичайно важливе значення в лікуванні цього захворювання має не тільки фармакологія, яка лише уповільнює прогресування хвороби, а й правильний догляд за хворим із боку сім’ї або особи, яка здійснює догляд. Хворий, особливо на пізніх стадіях захворювання, потребує цілодобового догляду.

Це захворювання вражає не тільки самого хворого, але і його близьких, які часто потребують психотерапії. У багатьох випадках сім’я не може поодинці впоратися з доглядом за хворим на хворобу Паркінсона і потребує підтримки у вигляді особи, яка здійснює догляд. Часто сімейна ситуація також вимагає приміщення хворого до центру, де йому буде надано професійну допомогу. Це з тим, що цей вид догляду не можна поєднувати з роботою. У цьому випадку гарним рішенням буде найняти няню або звернеться до будинку для людей похилого віку.

Правильний догляд за хворим, організація діяльності, заняття з ним або нарешті, правильна підготовка будинку хворого надзвичайно важливі, але завжди слід пам’ятати, що найголовніше – це позитивне ставлення сім’ї, особи, яка здійснює догляд та хворого. Емоційна підтримка або проста посмішка часто важливіша за інші аспекти турботи.

Одним із найважливіших питань є вправи, які слід виконувати під час тремору. Ці види вправ дозволяють позбутися цього неприємного симптому на час їхньої тривалості. Зрозуміло, їх тип та інтенсивність мають бути адаптовані до потреб конкретного хворого та фізичних та розумових можливостей. Якщо хворий не може самостійно пересуватися, деякі вправи можна виконувати у ліжку. Хворий повинен регулярно займатися спортом і ходити, якщо, звичайно, він може.

Хворому також слід організувати різні види діяльності, у тому числі на спритність та логіку. Це можуть бути домашні заняття, такі як прибирання та походи по магазинах, ігри, спільне читання або перегляд телепередач, а також прослуховування музики, яка надає заспокійливу дію на багатьох пацієнтів. Дуже важливо не робити всі домашні справи за хворого – якщо він виконує їх без проблем та охоче, то йому не слід у цьому заважати. Крім того, завдяки тому, що щось робить, він почувається потрібним і самостійнішим. Усі домашні справи є фізичними вправами.

На додаток до фізичних вправ з пацієнтом слід виконувати вправи на згадку, які допомагають при амнезії, що вразила пацієнта. Хворий забуває імена, назви предметів та іншого, тому варто якнайчастіше викликати спогади. Логічні ігри, такі як шахи та навички роботи з комп’ютером, також можуть бути корисними.

Також важливо практикувати свою мову, оскільки згодом вона стає менш зрозумілою і навіть невиразною. Хороший спосіб — читати та розповідати пацієнтові історії та разом повторювати слова, а також розмовляти.

Пацієнту з хворобою Паркінсона необхідно забезпечити достатню кількість спокійного сну та відпочинку. Безсоння або інші проблеми зі сном роблять пацієнта втомленим та дратівливим.

Як правильно облаштувати квартиру хворої людини?

Якщо хворий на хворобу Паркінсона живе вдома, а не в стаціонарі, його необхідно адаптувати до його потреб. Найголовніше, щоб йому не заважали вільно пересуватися кімнатами. Йдеться про усунення всіх перешкод, таких як килими, килимки, елементи, що виступають, високі пороги і т. д. Якщо підлога відносно слизька, пацієнту слід носити гумові тапочки. Звісно, дуже важливо правильно облаштувати ключові приміщення, тобто. ванну, туалет та кухню.

У ванній душовій піддон слід розташовувати низько, щоб зайти в нього без проблем. Крім того, всередині необхідно розмістити протиковзкий килимок та ручки для полегшення використання та захисту від падіння. Такі ручки теж мають бути в туалеті та скрізь, де вони потрібні. Доступ до речей, якими користується хворий, має бути легким. Їх не слід розміщувати у високих шафах. Усі приміщення мають бути добре освітлені, у тому числі й уночі.

Пацієнт також повинен мати доступ до ортопедичних засобів – тростину, милицю та ходунки, що полегшують пересування.

Багато людей похилого віку страждають від хвороби Паркінсона. Догляд у домашніх умовах непростий, але якщо будинок чи квартира правильно пристосовані, пацієнт краще почуватиметься і рухатиметься.

Спеціалізований будинок для людей похилого віку та людей з обмеженими можливостями у Львові – ЗАТИШОК

НАШІ ПОСЛУГИ

  • Догляд за лежачими хворими.
  • Реабілітація після інсульту та травми головного мозку.
  • Догляд за людьми з хворобою Альцгеймера.
  • Догляд за людьми похилого віку.
  • Догляд за людьми з деменцією.
  • Цілодобовий догляд – допомога у пересуванні, одяганні, харчуванні, прогулянках, побутових заходах.
  • Догляд за людьми похилого віку з цукровим діабетом.
  • Догляд за пацієнтами з переломом шийки стегна.
  • Реабілітація після інсульту та інфаркту.
  • Реабілітація після перелому шийки стегна.
  • Послуги трансферу по Львову та області.
  • Міжнародне медичне перевезення.

uarenamed@gmail.com – для клієнтів

+380674504454

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.Обов’язкові поля позначені *

Будинок престарілих «Затишок»

м. Львів, вул. Зелена, 208

Залиште заявку

Залиште свій номер телефону і ми зв’яжемося з Вами найближчим часом.