Перейти до вмісту

Причини безсоння у людей похилого віку

Безсоння у людей похилого віку – як з нею боротися?

В Україні 35% населення страждає на безсоння. Цей відсоток збільшується рік у рік. У 1990-х роках в Україні він становив 25%. У випадку безсоння у літніх ситуація ще серйозніша. Варто зазначити, що це може бути наслідком захворювань, на які страждають наші пацієнти, але також бути окремою проблемою. Рішень може бути багато – покращення фізичної активності, медикаментозна терапія, зміна гігієни сну. Однак найважливіший крок – це, звичайно, консультація лікаря.

Вік і безсоння

На кожному етапі розвитку кожній людині потрібна різна кількість годин сну. Новонародженим для нормального функціонування потрібно до 20 годин сну. Цей час скорочується у міру того, як ми вступаємо у доросле життя. Потреба уві сні у дітей, підлітків та дорослих становить близько 8 годин. Якщо активність дорослої людини не знижується в міру досягнення старості, потреба також становитиме приблизно 8 годин. Найчастіше людям похилого віку потрібно менше сну, оскільки вони вже не такі активні протягом дня.

Сон наших пацієнтів також набагато більш поверхневий, оскільки літній організм виробляє менше мелатоніну. Ось чому так важливо подбати про гігієну сну, відповідну температуру в приміщенні, рівень освітленості та вплив шуму.

Причини безсоння у людей похилого віку

Часто буває, що безсоння викликане супутніми захворюваннями. Що заважає нашим пацієнтам спати, так це, наприклад, біль у суглобах, кінцівках, хребті, оніміння ніг. Якщо літня людина не страждає на будь-які захворювання, варто відвідати лікаря для проведення детального опитування, що має вирішальне значення для постановки діагнозу. Гіпертонія, синдром неспокійних ніг, захворювання нервової системи та багато інших захворювань впливають на те, як ми спимо.

Прийом психоактивних речовин (алкоголю, наркотиків та інших) також може вплинути на якість сну. Припинення прийому ліків, які ми приймаємо місяцями та роками, або припинення вживання алкоголю впливає на наш сон і може спричинити безсоння.

Якщо літня людина, про яку ви піклуєтеся, страждає на недоумство або хворобу Альцгеймера, велика ймовірність, що це одна з причин, через яку вона страждає на безсоння.

Безсоння чи тимчасові проблеми зі сном?

Нам також необхідно визначити, чи це є хронічним безсонням чи у нас просто проблеми зі сном. Перше, звичайно, захворювання, що потребує лікування. Випадкові порушення сну можуть бути спричинені, наприклад:

  • схильність до стресу,
  • спати в новому, незнайомому місці, до якого ми не звикли, або в інший час, ніж зазвичай,
  • захворювання, наприклад застуда, що змушує нас почуватися некомфортно.

Роль біологічного годинника

Іншою причиною може бути погана якість сну та порушення циркадних ритмів. Наш біологічний годинник сигналізує нам, коли час спати, а коли бути активним. Його порушення впливає на розвиток захворювань, самопочуття та загальне функціонування.

Що заважає його роботі?

Легкий сон – сон протягом дня не дозволяє нам почуватися готовими до сну вночі.

Порушений ритм прийому їжі – необхідно приймати їх регулярно, бажано одночасно і у відповідних кількостях.

Недостатнє фізичне навантаження – фізична активність дуже важлива. Зниження його впливає не лише на наше здоров’я, а й на потребу уві сні.

Дієта

Ще один фактор, на який варто звернути увагу – це харчування. Те, що ми їмо, є запорукою довгого та здорового життя. Якщо нашому організму не вистачає вітамінів і важливих поживних речовин, він схильний до різних видів захворювань. Вживання важкої їжі або вживання великої кількості їжі безпосередньо перед сном також впливає на те, як ми спимо і коли засинаємо.

Як лікувати безсоння у людей похилого віку?

Спочатку слід зазначити, що знамениті препарати «хорошого сну» мають бути нашим останнім варіантом у боротьбі з безсонням (якщо лікар не порекомендує інше). Медикаментозна терапія привчає наш організм до стимуляторів, яких важко відмовитися. Без них функціонувати дуже важко. Більше того, це призводить до залежності.

Найпростіші рішення часто є найкращими. Хорошим початком будуть тривалі прогулянки, зосередження уваги на правильній дієті, що легко засвоюється, і обмеження кофеїну. Також можна ввести рослинні засоби, що містять валеріану – вона має заспокійливу, заспокійливу дію і не викликає звикання.

Робота доглядальницею – складне завдання, що вимагає великого терпіння та співчуття. Лікування безсоння у людей похилого віку – завдання профільного лікаря, але ви також можете допомогти своїй близькій людині.

Що ви можете зробити як доглядальниця за людьми похилого віку?

Супроводжуйте старшого на прогулянках, залучайте його до різних ігор, які відіб’ють у нього бажання подрімати вдень, і уважно ставтеся до того, що ви даєте йому їсти перед сном.

Проведення часу на свіжому повітрі, у парку або в саду також має сприяти підтримці гарної гігієни сну. Намагайтеся стежити за часом і укладати старшого спати у призначений час, щоб не порушувати циркадний ритм. Завжди провітрюйте спальню перед сном, щоб у ній не було душно. Уклавши старшого спати, постарайтеся обмежити ймовірність різних шумів, які можуть його розбудити.

Спеціалізований будинок для людей похилого віку та людей з обмеженими можливостями у Львові – ЗАТИШОК

НАШІ ПОСЛУГИ

  • Догляд за лежачими хворими.
  • Реабілітація після інсульту та травми головного мозку.
  • Догляд за людьми з хворобою Альцгеймера.
  • Догляд за людьми похилого віку.
  • Догляд за людьми з деменцією.
  • Цілодобовий догляд – допомога у пересуванні, одяганні, харчуванні, прогулянках, побутових заходах.
  • Догляд за людьми похилого віку з цукровим діабетом.
  • Догляд за пацієнтами з переломом шийки стегна.
  • Реабілітація після інсульту та інфаркту.
  • Реабілітація після перелому шийки стегна.
  • Послуги трансферу по Львову та області.
  • Міжнародне медичне перевезення.

uarenamed@gmail.com – для клієнтів

+380674504454

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.Обов’язкові поля позначені *

Будинок престарілих «Затишок»

м. Львів, вул. Зелена, 208

Залиште заявку

Залиште свій номер телефону і ми зв’яжемося з Вами найближчим часом.