Перейти до вмісту

Як запобігти хворобі Альцгеймера?

Хвороба Альцгеймера – важке захворювання, від якого страждають багато людей похилого віку

Хвороба Альцгеймера – це захворювання нервової системи (нейродегенеративне), що викликає загальне недоумство.

Хворобою Альцгеймера найчастіше страждають люди похилого віку старше 65 років, тому її так часто пов’язують з нижчою розумовою працездатністю через вік. Процес захворювання викликає ураження кори головного мозку, що у свою чергу призводить до проблем із мовою, пам’яттю чи мисленням. Хвороба Альцгеймера – це хвороба, яка розвивається дуже повільно і з часом викликає проблеми у повсякденному житті. Людина, зачеплена ним, змінює свою поведінку, перестає бути самою собою. Розпізнавання – це початок тривалої та важкої боротьби із хворобою, яка триває від 2 до 20 років.

Згодом фрагменти головного мозку зникають, що можна побачити при комп’ютерній томографії або магнітно-резонансній томографії.

Хвороба Альцгеймера – причини

Його причини та формування до кінця не вивчені. Вони, безумовно, пов’язані з пошкодженням нейронів (клітин головного мозку) внаслідок накопичення різних речовин у мозку та нейрофібрилярних клубках (нейрофібрилярні дегенерації, фібрилярні зміни, що складаються з білкових відкладень). Відкладення цих речовин має шкідливу дію на нейрони, внаслідок чого призводить до їх загибелі. В результаті безлічі складних процесів він призводить до обмеження або запобігання передачі інформації між нейронами. Результатом є недоумство, головний симптом хвороби Альцгеймера.

Що збільшує ризик розвитку хвороби Альцгеймера?

  • старість,
  • діабет,
  • наявність члена сім’ї з таким самим захворюванням,
  • спадкові генні мутації хвороби Альцгеймера.

Хвороба Альцгеймера – симптоми

Хвора людина перестає справлятися з обов’язками, пов’язаними з професійною діяльністю, втрачає речі. Помітні особисті зміни настрою, помітні розлади абстрактного мислення, порушення мови, виникають проблеми з оцінкою ситуації. Хворий поступово перестає впізнавати близьких. Насамперед, він не може самостійно виконувати дії, які раніше міг виконувати самостійно, він втрачає контроль за фізіологічною діяльністю. Найбільш поширені симптоми:

  • порушення пам’яті,
  • зниження загальної розумової активності,
  • дезорієнтація в часі та просторі (хворі неодноразово запитують про день і час і починають губитися в раніше знайомій обстановці),
  • часті зміни настрою, дратівливість,
  • небажання робити будь-які дії,
  • апатія,
  • агресивна поведінка,
  • проблеми з пошуком слів,
  • втрата довготривалої пам’яті.

Симптоми різняться на різних стадіях деменції

Легка деменція – симптоми виявляються у вигляді проблем із запам’ятовуванням нової інформації та неуважністю. У пацієнтів виникають розлади пам’яті, пов’язані з діями, які вони виконують в даний момент, наприклад, вони забувають, куди поклали ключі, або весь час ставлять ті самі питання. Крім того, бувають перепади настрою та проблеми з особистістю, а також можуть виникати деякі або всі симптоми депресії. Хворі починають уникати контактів з іншими людьми, відмовляються від соціального життя, але здатні самостійно виконувати певні життєві дії.

Помірна деменція – крім проблем з пам’яттю відзначаються порушення мови та орієнтації, з’являються також психотичні симптоми. Починають виникати розлади орієнтування у полі, хворі не впізнають добре знайомі їм місця, що нерідко ускладнює пошук дороги додому. Прогресуючі розлади навіть призводять до проблем із впізнаванням членів сім’ї та друзів. У хворих виникають проблеми з правильним тлумаченням слів, вони плутають речення та поняття, а також пробуджують у них агресивну поведінку, свого роду дратівливість та безсоння. Нерідкі галюцинації, що виявляються під час прослуховування голосів людей, які не перебувають у навколишньому середовищі. Бувають і помилки.

Просунута деменція – на цій стадії захворювання хворий не може виконувати звичайну повсякденну діяльність, не може сам одягатися, їсти, вмиватися та розмовляти з іншими людьми. Повне невпізнання найближчих людей і навіть доби. Пацієнти також відчувають труднощі при ходьбі, через що вони не можуть встати з ліжка, а також у них виникають проблеми з утриманням сечі та стільця.

На сьогоднішній день, на жаль, не існує золотих ліків від цієї хвороби. Однак використовуються різні методи, щоб хоч трохи нівелювати хворобливі стани, які супроводжують хворобу Альцгеймера. Це фармакологічне лікування, працетерапія, реабілітація, належний догляд у повсякденній психічній та фізичній діяльності – все для покращення якості повсякденного життя пацієнтів та їхніх сімей.

Неоціненну підтримку в житті людини із хворобою Альцгеймера відіграє роль близьких та опікунів. Підхід з любов’ю та турботою з їхнього боку є найважливішою терапією для пацієнта у повсякденному житті.

Домашнє лікування поведінкових розладів полегшує їх. Хорошою ідеєю буде, наприклад, позначити окремі місця в будинку символами, що добре читаються. Також при достатньому висвітленні приміщень проблем із орієнтацією в нічний час стає набагато менше. Органічний чай з листя шавлії можна використовувати для покращення пам’яті та концентрації.

Для людей, які страждають на хворобу Альцгеймера, терапевтичні заняття часто організовуються в дитячих садках або реабілітаційних центрах, що складаються, наприклад, із соціалізацію, спираючись на методики, розроблені і в роботі з дітьми – заняття Монтессорі, відпрацювання пізнавальних функцій, пошук спогадів, самовираження .

Відповідні добавки також можуть допомогти покращити концентрацію уваги – завжди за погодженням з лікарем. В даний час на ринку існує безліч препаратів, що підтримують пам’ять та концентрацію.

У рамках симптоматичного та фармакологічного лікування вводять препарати, що підвищують концентрацію нейромедіатора в головному мозку.

За наявності у хворого на симптоми депресії призначають препарати, аналогічні тим, які застосовують хворі без деменції. Багато препаратів одночасно знімають дратівливість та тривожність, що супроводжують депресію. Ефект від цих препаратів проявляється приблизно через 2-3 тижні застосування. Снодійне короткої дії найкраще допомагає від безсоння. Однак не використовуйте їх надто довго!

Чи можна повністю вилікувати хворобу Альцгеймера?

Хвороба Альцгеймера має поганий прогноз. Це прогресуючий процес, який поступово призводить хворого до порушень та інвалідності, він стає залежним від інших людей. В даний час не існує методів лікування, які повністю вилікували б захворювання.

Уповільнити його перебіг та полегшити деякі симптоми можна лише прийомом препаратів, рекомендованих лікарем.

Як запобігти хворобі Альцгеймера?

Гіпертонія є фактором ризику розвитку деменції, а її поява у людей похилого віку підвищує ризик розвитку хвороби Альцгеймера через багато років. Однак його зниження знижує ризик розвитку деменції у майбутньому.

Ще одним елементом є професійна діяльність та хороша освіта, які потребують розумових зусиль. Завдяки цьому підвищений потенціал головного мозку компенсує когнітивні розлади, що розвиваються внаслідок дегенеративного процесу. Через це симптоми хвороби Альцгеймера виявляються пізніше.

Хвороба Альцгеймера чи деменція?

Ці дві хвороби дуже схожі за симптомами, але старече недоумство та хвороба Альцгеймера – одне й те саме? Багато людей ставляться до них як до одного захворювання. Насправді це два різні захворювання. І хоча хвороба Альцгеймера розвивається на тлі деменції у 80% випадків, знати про відмінності варто. Завдяки цьому можна правильно доглядати хворого підопічного.

Деменція викликається ушкодженням кровоносних судин головного мозку. В результаті мозок не отримує стільки насиченої киснем крові, скільки йому необхідно, а при закупорці дрібних судин деякі невеликі ділянки мозку не постачаються кров’ю, що призводить до загибелі нервових клітин.

Хвороба Альцгеймера – це стан, що викликає «специфічне недоумство». Простіше кажучи – у разі хвороби Альцгеймера білкові фрагменти чи бляшки будуються між нервовими сплетеннями та білковими клітинами.

Однією з найбільших відмінностей є особливості перебігу обох захворювань. При хворобі Альцгеймера мозок щодо повільно стискається у міру загибелі окремих клітин. Симптоми з’являються поступово. З іншого боку, при судинній деменції відбувається закупорка кровоносних судин. Хворий може тривалий час перебувати у стабільному стані, який може раптово погіршитися через чергову закупорку.
Відмінності найкраще проілюструвати з прикладу. Коли хворий Альцгеймером дивиться фільм, його мозок неспроможна «записати» його, тобто відзначити, що він вже бачив цей фільм, а коли він дивиться його вдруге, у нього складається враження, що він дивиться вперше. З іншого боку, при судинній деменції пацієнт також може не знати, що він уже дивився фільм (аналогічно до хвороби Альцгеймера), але в інших випадках корисно його згадати.

Судинна деменція супроводжується піднятим настроєм і мінливістю поведінки (наприклад, одного разу хворий може підкласти дрова в пральну машину, а не в камін). Навпаки, при хворобі Альцгеймера таких раптових змін не буває, якщо не розвивається додатковий стан або інша форма деменції.

Спеціалізований будинок для людей похилого віку та людей з обмеженими можливостями у Львові – ЗАТИШОК

НАШІ ПОСЛУГИ

  • Догляд за лежачими хворими.
  • Реабілітація після інсульту та травми головного мозку.
  • Догляд за людьми з хворобою Альцгеймера.
  • Догляд за людьми похилого віку.
  • Догляд за людьми з деменцією.
  • Цілодобовий догляд – допомога у пересуванні, одяганні, харчуванні, прогулянках, побутових заходах.
  • Догляд за людьми похилого віку з цукровим діабетом.
  • Догляд за пацієнтами з переломом шийки стегна.
  • Реабілітація після інсульту та інфаркту.
  • Реабілітація після перелому шийки стегна.
  • Послуги трансферу по Львову та області.
  • Міжнародне медичне перевезення.

uarenamed@gmail.com – для клієнтів

+380674504454

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.Обов’язкові поля позначені *

Будинок престарілих «Затишок»

м. Львів, вул. Зелена, 208

Залиште заявку

Залиште свій номер телефону і ми зв’яжемося з Вами найближчим часом.