Перейти до вмісту

Догляд за людиною, яка живе з деменцією

Складна проблема у догляді за людиною, яка живе з деменцією

Деменція ніколи не буває природною частиною старіння, це навіть не окреме захворювання, а скоріше набір симптомів. Найчастішою причиною деменції є хвороба Альцгеймера (ми називаємо її альцгеймерівською деменцією), але деменція може виникати і при перебігу інших станів, яких сьогодні налічується понад сотню.

При деменції «важка поведінка» хворих на деменцію має бути сигналом для опікунів про те, що в палаті відбувається щось тривожне, що людина, яка бореться з деменцією, відчуває дискомфорт у якомусь аспекті свого життя.

Деменція змінює відчуття хворого, і часто людина, яка бореться з деменцією, не знає, що в нього болить голова, наприклад, що вона занадто гучна чи може бути занадто тиха, що є дискомфорт. У пацієнта можуть бути серйозні проблеми з виявленням дискомфорту, у нього можуть виникнути проблеми з його вказівкою та описом. Він може відчувати біль, але його мозок не розпізнає його. Однак його поведінка істотно змінюється, він може просто почати «блукати», це бродяжництво є своєрідним пошуком комфорту. Таку «важку поведінку» професійно називають поведінковими розладами, одним із яких є «блукаюча поведінка».

«Блукання» є одним із найбільш обтяжливих симптомів з точки зору особи, яка здійснює догляд. Дослідження показують, що “блукання” також є частою причиною звернення до лікаря за допомогою. Опікуни очікують, що лікар знайде ефективне рішення, що вони отримають ліки, які можуть заспокоїти таку поведінку. Однак ситуація часто потребує пошуку причини такої поведінки. Термін «бродяжництво» охоплює безліч різних типів поведінки, таких як: слідування за опікуном, активність вночі та надмірна активність протягом дня, безцільна ходьба, багаторазова перевірка того, де опікун знаходиться.

Покрокове слідування доглядачеві може означати, що хвороба прогресує. Можливо, він уже досить розвинений. Ми часто пов’язуємо запущений ступінь деменції з людиною, що лежить, яка вже не підтримує контакт зі світом, якимось чином замкнена у власному тілі. Тим часом хвора людина може бути рухомою і при цьому страждати на розвинену деменцію. Тоді постає питання, як це можливо? Чи може людина на цій стадії деменції справді бути рухомою? Так, це наполегливе слідування опікуна може бути доказом того, що підопічний вже не в змозі висловлювати свої потреби по-іншому. Іноді «блукання» виникає у людей, які страждають, наприклад, на інфекцію сечовивідних шляхів або страждають на інші недуги, такі як зубний біль.

«Блукання» часто супроводжується збудженням, яке може виражатися: загальним занепокоєнням, «біганням» по дому, хованням предметів, одяганням та роздяганням без потреби, криком чи спалахами гніву. Це може вимагати деякої детективної роботи, але певні види поведінки дають інформацію про їхні реальні причини.

Пам’ятатимемо, що більшість симптомів, пов’язаних із збудженням, повинні бути сигналом для вихователя про те, що підопічному погано, некомфортно з якоїсь причини, можливо, не задоволена навіть найпростіша потреба. У ситуації, коли з’являються «блукання» та супроводжуюче їх збудження, треба спробувати визначити причини такої поведінки, лише тоді проблема може бути ефективно мінімізована або повністю усунена.

«Блукання» може бути пошуком чогось чи когось, втечею від чогось чи когось. При деменції з пізнім початком пуста ходьба може бути пов’язана з нездатністю зупинитися. Потім доглядач повинен слідувати за хворим, а потім не відставати від нього. Ідучи поряд з ним усім тілом, темпом та голосом, намагайтеся пригальмувати. Пам’ятайте, що хвора людина може не в змозі зробити це самостійно.

Ви, ймовірно, багато разів стикалися з такою важкою поведінкою пацієнтів і часто стояли безпорадними перед ними у пошуках найкращого рішення. Тоді важливо враховувати не лише те, що ми чуємо, а й те, що ми бачимо. Наприклад, ми чуємо, як пацієнт повторює: “Я хочу додому, я хочу до мами”, потім бере глечик з компотом і починає пити. Через деякий час вона заспокоюється, і ми більше не чуємо: «Я хочу додому до мами». Він просто хотів пити. Слова говорять одне, а поведінка каже: «Я хочу пити» (хочу піти додому та випити).

Здібності зрозуміти подібні натяки, виражені в поведінці хворого, заважає схильність нас – опікунів до рефлекторних реакцій. Вони можуть включати фармакологію (більше ліків) та словниковий запас, щоб змусити пацієнта зупинитися. Не намагаючись зрозуміти його. Ми часто інстинктивно використовуємо інфантильний або зневажливий тон щодо підопічних, вони підвищують голос у впевненості, що завдяки цьому наші слова до них дійдуть, або ми говоримо швидко і постійно, щоб відвернути їхню увагу. Тим часом декодування поведінки потребує виключення та пошуку незадоволених потреб. Вивчення історії життя пацієнта може допомогти у розшифровці його поведінки, вивченні деяких моделей його поведінки та того, що за цим стоїть.

Деменція — це важко, але ми можемо навчитися піклуватися про неї. Турбота — це справді стосунки між нами та людиною, яка живе з деменцією, ну, нове визначення турботи, і це ключ до успіху.

Спеціалізований будинок для людей похилого віку та людей з обмеженими можливостями у Львові – ЗАТИШОК

НАШІ ПОСЛУГИ

  • Догляд за лежачими хворими.
  • Реабілітація після інсульту та травми головного мозку.
  • Догляд за людьми з хворобою Альцгеймера.
  • Догляд за людьми похилого віку.
  • Догляд за людьми з деменцією.
  • Цілодобовий догляд – допомога у пересуванні, одяганні, харчуванні, прогулянках, побутових заходах.
  • Догляд за людьми похилого віку з цукровим діабетом.
  • Догляд за пацієнтами з переломом шийки стегна.
  • Реабілітація після інсульту та інфаркту.
  • Реабілітація після перелому шийки стегна.
  • Послуги трансферу по Львову та області.
  • Міжнародне медичне перевезення.

uarenamed@gmail.com – для клієнтів

+380674504454

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.Обов’язкові поля позначені *

Будинок престарілих «Затишок»

м. Львів, вул. Зелена, 208

Залиште заявку

Залиште свій номер телефону і ми зв’яжемося з Вами найближчим часом.