Перейти до вмісту

Догляд за сліпою людиною похилого віку

Догляд за сліпою або слабозорою людиною похилого віку

Няні стикаються з багатьма проблемами, пов’язаними з фізичним та психічним здоров’ям підопічних. Проблеми із зором, з іншого боку, є зовсім іншим типом проблем. Ми пропонуємо, що слід пам’ятати, доглядаючи сліпу або слабозору літню людину.

Доглядаючи сліпу літню людину – переконайтеся, що ви впораєтеся

Догляд за літньою людиною з порушеннями зору вимагає не тільки знань про повсякденні справи, а й особливого підходу та високорозвиненої емпатії. Якщо ви сумніваєтеся у своїй здатності дати клієнту необхідну кількість терпіння, дуже ретельно обміркуйте це рішення.

Сліпа, слабозора і сліпа людина

Для початку пам’ятайте, що існують різні види порушень зору і кожен із них може вплинути на те, як працює підопічний. І так:

  • Сліпий – це той, хто народився без зору або втратив його до п’ятирічного віку. Часто це дуже самостійні люди, які звикли жити у темряві, деякі навіть відрізняють день від ночі завдяки здатності визначати місцезнаходження джерела світла.
  • Слабовидна людина не втратила зір повністю, але, незважаючи на окуляри, що коригують, діапазон його зору дуже обмежений. Людині з поганим зором може знадобитися постійна підтримка, щоб не спотикатися. Також йому може бути потрібна допомога при переміщенні по дому.
  • Сліпий – це людина, яка втратила зір у віці до п’яти років внаслідок нещасного випадку чи хвороби. Раптова втрата зору має і психологічні наслідки – такі люди часто втрачають відчуття безпеки та можуть ізолювати себе від своїх близьких. Тому їм потрібна додаткова психологічна підтримка.

Догляд за літньою людиною з порушенням зору – найважливіші правила

Хоча типи дисфункції різні, і до кожного з них потрібен трохи різний підхід, слід пам’ятати про кілька універсальних принципів. Ось кілька практичних порад:

Речі завжди на місці

Намагайтеся не рухати предмети, якими підопічний користується щодня. Якщо ви це зробите, поясніть йому це і переконайтеся, що він це помітить, попросивши його, наприклад, повторити вголос, де зараз є предмет. Підійдіть до нього разом.

Постійні місця предметів та пристроїв дають людям з порушенням зору почуття захищеності, а також дозволяють їм зберігати незалежність та впевненість у собі. Переконайтеся, що підопічний вміє орієнтуватися серед них і спробуйте зробити їх завжди доступними для нього.

Важлива роль повідомлень

Сліпого старшого треба більше описувати та пояснювати. Обов’язково повідомте йому, що ви входите чи виходите із кімнати. Намагайтеся надавати своїм повідомленням ніжного тону – підопічний може відчути модуляцію голосу, викликану емоціями. Якщо ви нервуєте і не можете контролювати свій голос, поясніть підопічному, чому це так.

Не менш важливо описати старшому оточенню, особливо якщо воно нове або щось змінилося. Дуже важливо, наприклад, не забути попередити підопічного, що ви ставите перед ним гарячий напій.

Заходи щодо догляду з описом

Той самий принцип можна застосувати і до туалетних занять. Пацієнт, який не може бачити та піддається різним видам лікування, може почуватися дезорієнтованим. Незалежно від того, який у вас розпорядок дня та наскільки старший до нього звик, завжди пояснюйте, що саме ви робитимете. Опишіть усі заходи та оголосіть, чого чекати.

Прийом їжі

Простий, але дуже ефективний спосіб допомогти людям похилого віку є – порівняти тарілку з циферблатом. Скажіть своєму пацієнтові, скільки картопля і скільки салат. Обов’язково опишіть, що у нього попереду, на які смаки він може очікувати.

Прогулянка з інвалідом по зору

Заохочуйте підопічного вийти на вулицю. Спільна прогулянка – чудова можливість познайомитися з місцевістю, а також здобути впевненість у собі. Для цього необхідно забезпечити пенсіонеру комфортні умови. Завжди тримайте його під пахвою і будьте трохи попереду. При необхідності або в ситуації, коли старший хоче бути самостійнішим, попросіть у сім’ї підопічного тростину, яка дозволить йому уникати перешкод.

Не забудьте описати околиці, повідомити про бордюри, пішохідні переходи тощо. Відрегулюйте темп відповідно до потреб старшого.

Вивчення предметів

Людям із порушеннями зору доводиться орієнтуватися у світі, використовуючи інші органи почуттів. Вони використовують дотику більшу частину часу. Дозвольте підопічному уважно вивчити кожен предмет, який він бере в руки, або кожну перешкоду, з якою він стикається. Це вимагатиме від вас великого терпіння, але це та особливість вихователя, яка особливо потрібна незрячим або слабозорим людям похилого віку.

Поважайте межі

Не забувайте поважати межі старшого та залишатися чуйним до його потреб. Догляд за сліпою людиною потребує великого фізичного контакту, що, своєю чергою, може порушити межі. Старший не завжди може бажати цього. Якщо він нервує, дайте йому простір, але тримайтеся поряд. Попередьте, перш ніж торкнутися його руки.

Належна підготовка квартири для незрячих

Остання практична рада стосується обстановки в палаті для людей з вадами зору. Якщо ви помітили, що людині похилого віку потрібне додаткове обладнання, яке полегшить йому пересування по квартирі, повідомте про це його родичів.

У квартирі слабозорого повинні бути поручні, особливо в душовій, нековзні килимки у ванній, захист на меблях. Усі необхідні предмети мають бути в межах досяжності старшого.

Не менш важливо, щоб квартира підопічного, який має проблеми із зором, не була захаращена. Слідкуйте за тим, щоб він утримувався в порядку, і щоб під ногами не «плуталися» небажані речі.

Розвага для сліпих

Окрім догляду, великою проблемою у догляді за інвалідом зору є організація його вільного часу. Як урізноманітнити час пацієнта? Ось деякі пропозиції:

Прогулянки

Це, звичайно, важливий елемент кожного дня та найкращий спосіб подихати свіжим повітрям. Якщо літній рухливий, заохочуйте його до щоденних прогулянок, пам’ятаючи про поради, перераховані вище.

Ігри для сліпих

Існують спеціальні ігри для людей з порушеннями зору, які є відмінним способом урізноманітнити дозвілля вдома. Попросіть своїх близьких купити кілька.

Читати вголос

Якщо старший не знайомий зі шрифтом Брайля і не може читати самостійно, візьміть його улюблену книгу чи газету та прочитайте йому вголос. Ви можете говорити, що почув старший.

Вчимося бути незалежним

Для сліпої або слабозорої літньої людини, яка досі не була самостійною, дуже важливо протягом дня приділяти час тому, щоб навчитися рухатися. Це може відбуватися вдома і має проводитися під пильним наглядом опікуна. Ви можете разом оглядати предмети, можете попросити підопічного дотягнутися до тростини та підійти до порога кімнати тощо. Це дозволить старшому почуватися трохи впевненіше.

Спеціалізований будинок для людей похилого віку та людей з обмеженими можливостями у Львові – ЗАТИШОК

НАШІ ПОСЛУГИ

  • Догляд за лежачими хворими.
  • Реабілітація після інсульту та травми головного мозку.
  • Догляд за людьми з хворобою Альцгеймера.
  • Догляд за людьми похилого віку.
  • Догляд за людьми з деменцією.
  • Цілодобовий догляд – допомога у пересуванні, одяганні, харчуванні, прогулянках, побутових заходах.
  • Догляд за людьми похилого віку з цукровим діабетом.
  • Догляд за пацієнтами з переломом шийки стегна.
  • Реабілітація після інсульту та інфаркту.
  • Реабілітація після перелому шийки стегна.
  • Послуги трансферу по Львову та області.
  • Міжнародне медичне перевезення.

uarenamed@gmail.com – для клієнтів

+380674504454

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.Обов’язкові поля позначені *

Будинок престарілих «Затишок»

м. Львів, вул. Зелена, 208

Залиште заявку

Залиште свій номер телефону і ми зв’яжемося з Вами найближчим часом.